+420 721 885 381 info@sanace-strech.cz
Poptávka

Dřevomorka domácí

Dřevomorka domácí patří mezi dřevokazné houby. Často bývá postrachem chalupářů, protože ozkládá dřevní hmotu do té míry, že může narušit statiku celého objektu. S její likvidací je spojena celá řada mýtů a nepravd, které se v lidové slovenosti často tradují. 

Likvidace dřevomorky Savem je nesmysl

Běžný postup chalupářů při likvidaci dřevomorky je takový, že odstraní plodnice (oranžové kolo s bílým okrajem) a místo ošetří savem. Pravdou však je, že samotná plodnice dřevomorky je dřevu neškodná a pro lidi dokonce jedlá houba. Škodlivá je až v hlubokých strukturách dřeva, kudy se šíří a dřevo zevnitř narušuje. Jedinou skutečnou pomocí je ošetření dřeva chemickým postřikem a ještě lépe tlakovou chemickou injektáží, na kterou se zaměřujeme. Ta dřevomorku zasáhne i hluboko ve strukturách dřeva.

Z plodnice se vzduchem šíří výtrusy, které napadají dřevo s vlhkostí 18–30 %. Podhoubí dřevomorky roste až 6 mm za den. Prorůstá i přes jiný materiál, než je dřevo (např. omítka nebo zeď) a šíří se do celého domu.

 

Jak se pozná dřevomorka?

Je velmi důležité zjistit napadení dřevomorkou včas. 

V první fázi růstu houby příznaky úplně chybí, až později je cítit houbová vůně. Dalším příznakem jsou povlaky bílého, šedého nebo nažloutlého mycelia. V pokročilé fázi už vyrůstající plodnice.

Kde lze dřevokazné houby najít? Dřevomorka se vyskytuje na trámech, v podlaze ale roste i na omítce.

 

Prevence proti dřevomorce

Ke stavbě a na nábytek používejte dobře vysušené dřevo. Ideálně uměle sušené, které je sice dražší, ale jeho vlhkost je 12–15 %. Dřevomorka se šíří až při vlhkosti od 18 %.

Další možností je použít tvrdé dubové nebo akátové dřevo, popřípadě dřevo s vysokým obsahem pryskyřice jako je modřín nebo borovice. Nejhorší možností je dřevo smrkové.

 

Jako prevenci doporučujeme

 

Likvidace dřevomorky

Likvidace dřevomorky svépomocí je poměrně obtížná a málokdy zcela účinná.

  1. Identifikace druhu dřevomorky
  2. Likvidace všech napadených částí dřeva, omítky a zdí
  3. Chemické ošetření napadeného místa
  4. Namontování nových dřevěných prvků z kvalitního, nejlépe tvrdého a suchého dřeva
  5. Pravidelné a důkladné větrání prostor

 

V případě, kdy je poškození dřevěných konstrukcích, tak velké, že je nutná výměna, pomůžeme vám s opravou. Více na stránce Oprava krovů a trámů.

…